Skip to main content

Jsem prvák

V prvních okamžicích, kdy student vstupuje do studia, je přirozené, že může poněkud tápat, a že jeho adaptace na nově nastalé podmínky nějakou dobu trvá. Našim cílem je usnadnit mu tento vstup za pomoci osob z řad pracovníků katedry i našich studentů z vyšších ročníků.

Informace pro studenty 1. ročníků

„Jsem prvák na KSS“ a potřebuji poradit, jak se zorientovat ve studiu na této katedře. Studuji sociální práci nebo speciální pedagogiku v kombinované formě, nebo speciální pedagogiku v denní formě studia a potřebuji se zorientovat v organizaci studia a požadavcích na jednotlivé předměty. 

Nejčastěji tápu v:

  • požadavcích jednotlivých vyučujících,
  • praxích,
  • administrativních požadavcích,
  • ve Stagu
  • e-learningu
  • státnicích
  • budoucím uplatnění
  • Liberci
  • ...

Protože jsem prvák, nejbližší a nejdostupnější bezpečnou oporou, která mi v mojí situaci rozumí, je služebně starší studentka – kolegyně, mentorka. 

Kontakt s mentorkami studentům prvních ročníků nabízí první záchytný bod. 

Mentorky jsou k dispozici na mailu, nabízí možnost osobních schůzek nebo online setkání (například v prostoru Google Meet). 

...?!

Co se ode mě očekává v jednotlivých semestrech?

Jak se mám vyznat v nárocích na jednotlivé disciplíny? V rozdílech požadavků mezi jednotlivými vyučujícími?

Co se mě týká? Co se mám učit?

Kde je jaká budova TUL? Kam mám pro co chodit?

V jakém STAGu...?!

Má smysl věnovat pozornost e-learningu?

Na koho se kdy obracet s jakou agendou?

Co jsou to akreditace a jak se mě týkají?

Co ze mě bude, až dostuduji? Co budu umět?

Mentorky

Mentorky nejsou špionkami pro katedru, jejich primárním cílem je podporovat studijní motivaci u všech, kdo tuto potřebu vyjádří. Všichni se dostáváme do tíživých situací, každého studenta alespoň jednou za studium napadlo, že studia zanechá. Naše mentorky mohou pomoci zvládat tuto studijní zátěž a zprostředkovat či zprůchodnit komunikaci v organizační struktuře školy tam, kam si prvák ještě netroufne. 

Dotazy, se kterými si samy mentorky nebudou vědět rady, budou delegovat na tutorku (Kateřina Thelenová:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), pracovnici KSS, mohou i anonymizovaně. Tutorka nese zodpovědnost za bezpečné nakládání s informacemi. Sama má k dispozici síť kolegů, od kterých může zjišťovat konkrétní informace, postupy. 

Cílem naší spolupráci na úrovni fakulta – katedra – tutorka – mentorky – studenti je vytvořit podpůrnou síť vztahů a zprůchodnit někdy blokovanou komunikaci. 

Anna Issová

kombinované studium Speciální pedagogiky

Jmenuji se Anna Issová, je mi 25 let a jsem studentkou druhého ročníku oboru Speciální pedagogiky v kombinované formě. Mám vystudovanou Předškolní a mimoškolní pedagogiku – také dálkově. I proto je má zkušenost s kombinováním dálkového studia, práce na plný úvazek a pokusů o osobní život letitá a bohatá. To vše navíc v rámci dvou měst.

Jestli to dělám dobře? Nevím. Jak to na fakultě chodí v denním režimu? Také nevím. Můžu Vám ale poradit s tím, jak to probíhá v tom dálkovém.

To hlavní, co by Vás v mém curriculu vitae mělo zajímat, je to, že jsem se z toho ještě nezbláznila. A že se s tím můžu pokusit pomoct i Vám. :)

Přijímám dotazy, stížnosti, tipy, pochvaly, vtipy, drby, volání o pomoc i věcné návrhy všeho druhu a na všechna témata. Nevěcné zasílám zpět. Českou poštou. Na dobírku.

Nebojte se být osobní. Těším se na Vás!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lucie Závacká

kombinované studium Sociální práce

Milí spolustudenti,
jmenuji se Lucie Závacká a jsem studentkou 2. ročníku kombinované formy studia Sociální práce. Velmi dobře si pamatuji, když jsem na Technickou univerzitu nastoupila jako ,,nováček“, hlavou se mi honilo nekonečně mnoho otázek na které jsem hledala odpovědi. Chvílemi jsem si také připadala, že na mne vyučující hovoří jinou řečí :)

Máš otázky, něco Tě během studia trápí, nebo potřebuješ s něčím poradit, či pomoct? Nebo máš nějaký nápad, tip, o který se ráda/rád podělíš s ostatními?

Všechno se dá zvládnout a vyřešit. Určitě nevím všechno, ale nebojím se komunikovat. Nejsi na to sama/sám! Ptej se na cokoliv, co Tě zajímá, nebo s čím si neumíš poradit.

Těším se na Vás i všechny Vaše dotazy a připomínky!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tina Honsejková

denní studium Speciální pedagogiky

Proč právě FP TUL: Lieberec. Liebe je německy láska a Liberec je láska na celý život. A FP TUL jako alma mater taky.

Kdybych byla znovu prvák: Od prvního dne bych si kladla na srdce, že obor speciální pedagogika je mnohem více než jen prospěšný. Naučíte se tu komunikovat, reflektovat a poskytovat pomocnou ruku. Pomáhat můžete však pouze tehdy, když sami nepotřebujete pomoc.

Mimo školu: Aktivně se věnuji politice a kulturní spolkové činnosti v Libereckém kraji.

Neváhejte se na mě kdykoliv a v jakékoliv záležitosti obrátit.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

TUTOR - průvodce studiem

Dotazy od studentů, se kterými si naše mentorky nebudou vědět rady, budou delegovat na tutorku naší katedry, kterou je Kateřina Thelenová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kontakt s ní může být přirozeně anonymizován. Tutorka nese zodpovědnost za bezpečné nakládání s informacemi. Sama má k dispozici síť kolegů, od kterých může zjišťovat konkrétní informace, postupy.

PhDr. Kateřina Thelenová, Ph.D.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

„Bude mi ctí a potěšením stát se průvodcem vás - studentek a studentů - nejen v prvních krocích studia sociální práce a speciální pedagogiky. Mnoho z vašeho studia, milí studenti, je čistě na vašich bedrech, je vaší svobodou a také zodpovědností, jak budete studovat. Ráda vás podpořím v tom, abyste studium zvládli, aby vás bavilo a naplnilo vámi očekávaný smysl.“