Skip to main content

Jsem prvák

V prvních okamžicích, kdy student vstupuje do studia, je přirozené, že může poněkud tápat, a že jeho adaptace na nově nastalé podmínky nějakou dobu trvá. Našim cílem je usnadnit mu tento vstup za pomoci osob z řad pracovníků katedry i našich studentů z vyšších ročníků.

Informace pro studenty 1. ročníků

„Jsem prvák na KSS“ a potřebuji poradit, jak se zorientovat ve studiu na této katedře. Studuji sociální práci nebo speciální pedagogiku v kombinované formě, nebo speciální pedagogiku v denní formě studia a potřebuji se zorientovat v organizaci studia a požadavcích na jednotlivé předměty. 

Nejčastěji tápu v:

  • požadavcích jednotlivých vyučujících,
  • praxích,
  • administrativních požadavcích,
  • ve Stagu
  • e-learningu
  • státnicích
  • budoucím uplatnění
  • Liberci
  • ...

Protože jsem prvák, nejbližší a nejdostupnější bezpečnou oporou, která mi v mojí situaci rozumí, je služebně starší studentka – kolegyně, mentorka. 

Kontakt s mentorkami studentům prvních ročníků nabízí první záchytný bod. 

Mentorky jsou k dispozici na mailu, nabízí možnost osobních schůzek nebo online setkání (například v prostoru Google Meet). 

...?!

Co se ode mě očekává v jednotlivých semestrech?

Jak se mám vyznat v nárocích na jednotlivé disciplíny? V rozdílech požadavků mezi jednotlivými vyučujícími?

Co se mě týká? Co se mám učit?

Kde je jaká budova TUL? Kam mám pro co chodit?

V jakém STAGu...?!

Má smysl věnovat pozornost e-learningu?

Na koho se kdy obracet s jakou agendou?

Co jsou to akreditace a jak se mě týkají?

Co ze mě bude, až dostuduji? Co budu umět?

Mentorky

Mentorky nejsou špionkami pro katedru, jejich primárním cílem je podporovat studijní motivaci u všech, kdo tuto potřebu vyjádří. Všichni se dostáváme do tíživých situací, každého studenta alespoň jednou za studium napadlo, že studia zanechá. Naše mentorky mohou pomoci zvládat tuto studijní zátěž a zprostředkovat či zprůchodnit komunikaci v organizační struktuře školy tam, kam si prvák ještě netroufne. 

Dotazy, se kterými si samy mentorky nebudou vědět rady, budou delegovat na tutorku (Kateřina Thelenová:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), pracovnici KSS, mohou i anonymizovaně. Tutorka nese zodpovědnost za bezpečné nakládání s informacemi. Sama má k dispozici síť kolegů, od kterých může zjišťovat konkrétní informace, postupy. 

Cílem naší spolupráci na úrovni fakulta – katedra – tutorka – mentorky – studenti je vytvořit podpůrnou síť vztahů a zprůchodnit někdy blokovanou komunikaci. 

Patricie Eflerová

kombinované studium Sociální práce

Jmenuji se Patricie Eflerová a momentálně studuji kombinovaně sociální práci. Na TULce jsem začala studovat již podruhé a oba začátky pro mě byly více než zmatečné (slibuji, časem se taky ve všem vyznáš, aspoň trochu). Zároveň se studiem pracuji v přímé péči o lidi s autismem v kombinaci se sníženým intelektem. Díky mé práci jsem se naučila mít více trpělivosti a otevřenosti, tudíž pokud máš nějaký problém, vůbec se nemusíš bát mě oslovit (online či na pohodu u kafe), u mě žádný dotaz není "blbý" dotaz. Také chápu, že studovat a pracovat je náročné, mnohdy si budeš říkat, že to snad nemůžeš zvládnout, ale zvládneš. Pro mě osobně je studium výzva, ve které zdolávám mnoho překážek. Takže nám všem držím palce na rukou i nohou, abychom studium ukončili úspěšně :)

PS: na budově P se stále taky ještě nevyznám.

Jitka Kuhnová

prezenční studium Speciální pedagogiky

Dobrý den, ahoj, mé jméno je Jitka Kuhnová a momentálně studuji první ročník speciální pedagogiky ve formě prezenčního studia. Stejně jako vy, i já na začátku svého studia cítila nejistotu a nevěděla jsem přesně, jak se v novém prostředí orientovat.
Když budete potřebovat radu nebo pomoc, neváhejte mě kontaktovat. Ráda vám poskytnu pomocnou ruku. Můžete mi napsat a případně se můžeme setkat i osobně.

Společně můžeme dosáhnout úspěchu a překonat veškeré výzvy, které studium přináší.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Anežka Čapková

prezenční studium Speciální pedagogiky

Ahoj, jmenuji se Anežka Čapková a studuji program Speciální pedagogika v prezenční formě. Momentálně jsem v průběhu druhého roku studia. Do Liberce dojíždím z ústeckého kraje, a proto bydlím na harcovských kolejích, kde mimo školu navštěvuji párkrát do týdně sportovní aktivity, např. taneční lekce! Můj studijní program mne neskutečně baví a jsem tu opravdu spokojená.
Ale u brouzdání na internetu o povinnostech ke studiu jsem strávila spousty hodin a naprosto rozumím, jaké to je být někde nový. Věděla jsem, že by bylo rychlejší zaslat email a nechat si raději poradit, ale bála jsem se nebo jsem nevěděla, koho oslovit.
Proto tu je náš tým, abys mohl/a neformálněji a bez ostychu informovat o svých problémech nás a společně přijdeme na řešení!
Tyto komplikace ke studiu prostě patří, ale nejsi v tom sám.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Anna Issová

kombinované studium Speciální pedagogiky

Jmenuji se Anna Issová, je mi 25 let a jsem studentkou druhého ročníku oboru Speciální pedagogiky v kombinované formě. Mám vystudovanou Předškolní a mimoškolní pedagogiku – také dálkově. I proto je má zkušenost s kombinováním dálkového studia, práce na plný úvazek a pokusů o osobní život letitá a bohatá. To vše navíc v rámci dvou měst.
Jestli to dělám dobře? Nevím.
​​Jak to na fakultě chodí v denním režimu? Také nevím.
Můžu Vám ale poradit s tím, jak to probíhá v tom dálkovém.
To hlavní, co by Vás v mém curriculu vitae mělo zajímat, je to, že jsem se z toho ještě nezbláznila. A že se s tím můžu pokusit pomoct i Vám. :)
Přijímám dotazy, stížnosti, tipy, pochvaly, vtipy, drby, volání o pomoc i věcné návrhy všeho druhu a na všechna témata. Nevěcné zasílám zpět. Českou poštou. Na dobírku.
Nebojte se být osobní. Těším se na Vás!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

TUTOR - průvodce studiem

Dotazy od studentů, se kterými si naše mentorky nebudou vědět rady, budou delegovat na tutorku naší katedry, kterou je Kateřina Thelenová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kontakt s ní může být přirozeně anonymizován. Tutorka nese zodpovědnost za bezpečné nakládání s informacemi. Sama má k dispozici síť kolegů, od kterých může zjišťovat konkrétní informace, postupy.

PhDr. Kateřina Thelenová, Ph.D.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

„Bude mi ctí a potěšením stát se průvodcem vás - studentek a studentů - nejen v prvních krocích studia sociální práce a speciální pedagogiky. Mnoho z vašeho studia, milí studenti, je čistě na vašich bedrech, je vaší svobodou a také zodpovědností, jak budete studovat. Ráda vás podpořím v tom, abyste studium zvládli, aby vás bavilo a naplnilo vámi očekávaný smysl.“